Welcome Guest  |  Register  |  Sign in
 

Young Fashion Designer UK


Established in 2010 Young Fashion Designer UK is an exciting national competition which focuses on enhancing the talent of students to showcase and promote the exceptional work achieved at GCSE, A-Level and by students aged 11-14 studying textiles design, product design and fashion throughout the United Kingdom. The competition is run by centres in the South and Midlands who are each committed to providing a platform for young fashion designers.

If you are a student studying a GCSE, BTEC, A Level or equivalent in fashion or textiles and have a passion for fashion then this is the competition for you.

We are delighted to announce the winners of Young Fashion Designer UK 2020. 

South

11-14 Results

1st Asma Bint Umair - Wycombe High School

2nd Ottilie Mcardle Hodge - Kent College, Pembury

3rd Alice Badden - St Albans High School for Girls

Highly Commended

Kaavya Gupta - Tonbridge Grammar School

 

Millie Patel - Kent College, Pembury

 

Becky Buxton - Wycombe High School

 

Gabriella Rummery - Tonbridge Grammar School

 

Kiran Singh - Wycombe High School

 

Emilia West - Tonbridge Grammar School

 

Ruby-Mae Hurley - Ferndale Community School RCT South Wales

 

Yen Chi Pham - Stockport Academy

 

Gabriella Nisbett - Davison High School

 

Olivia Baldwin - Presdales School

 

Holly Jennings - Wycombe School

 

Philippa Mallinson - Radnor House


15-16 Results

1st Zoe Gunasekera – Dame Alice Owens School

2nd Emilia Bright - Cranbrook School

3rd Anna Williams – Ysgol Maes y Gwendraeth

Highly Commended

Aimee Lade – Kent College, Pembury

Connie McCory – Wimbledon High School

Catherine Kelly – Broughton High School

Hannah Bryden – Tonbridge Grammar School 

Blessing Oghenovo – St Angela’s Ursuline School

Charlotte Sigrist – Gumley House School

Ellie Griffin – Wimbledon High School

Libby Luckman – Dartford Grammar School for Girls

Tom Hook – Gordano School, Bristol

Erin Hull – Shire Oak Academy

John Oswald Crichton - Kings Ely School

Paige Hall - Alec Hunter Academy

17-18 – Results

1st Miles Chilton – Dame Alice Owen’s School

2nd Georgia Harford - Wellington College

3rd Lydia Artimeti – St Clement Danes School

Highly Commended

Emma McRae – Watford Grammar School for Girls

Krystal Yeung – Kent College, Pembury

Seren Suter – Wellington College

Mackenzie Lumley – Eastbourne College

Katie Edwards – St Albans High School for Girls

Ella Taylor – Belfairs Academy

Mauri Lee – Southwell Minster School

Cerys Aylett – Ysgol Gyfun, Aberaeron

Daisy Newton – Claremont Fan Court School

Maddie Wakefield – St Catherines School

Nell Heys – St Clement Danes School

Paige Newell - Kings Ely School

Eleanor Hardwick - Bethany School 

Midlands and North

11-14 Results

1st Georgia Blunt - Wombourne High School

2nd Darcy Nock – Royal Grammar School Worcester

3rd Daisy Davis - St Helen & St Katharine

Highly Commended

Lydia Lovell – Canon Slade School

Alice Moran – St Thomas More Roman Catholic College

Holly Jones – Poynton High School

Teyah Farmer – Royal Grammar School Worcester

Beatrice Cooper – The Mount School

Kitty Jenkinson – Royal Grammar School Worcester

Arianne Eddy – Royal Grammar School Worcester

Alex Bridgeman – St Thomas More Roman Catholic College

Chloe Carter – Wootton Upper School

Elise Carter – Wootton Upper School

Paige Macrae – Wootton Upper School

Rosie Stone – Painsley Catholic College

Lily Jackson – Kingsbury High School

Emily Allbutt – South Bromsgrove High School

Neave Sevell – Carmel College

Annie Hodgson – The Lakes School

Freya Green – Carmel College

15-16 – Results

1st Erin Howard – The Chantry School

2nd Anna Berry – Royal Grammar School Worcester

3rd Madinah Ghafoor- Westholme School

Highly Commended

Madison Rowley – Wootton Upper School

Bridie Spelman – Wootton Upper School

Biba Hamer – Wirral Grammar School for Girls

Robyn Hennessy – Wirral Grammar School for Girls

Evie Shannon – James Gillespie’s High School

Charlotte Bennett – St Edwards School

Florence Raven – Wirral Grammar School for Girls

Amelia Grzyb – Hall Cross Academy

Eleanor Davis – Painsley Catholic School

Emily Daniels – The Minster School

Jayden Slater – St Benedict’s Catholic High School

Maria Caloian – The Parker E-ACT Academy

Sarah Watson – Wirral Grammar School for Girls

17-18 – Results

1st Neve Darlington – Upton-by-Chester High School

2nd Nabeeha Attique – Alderley Edge School for Girls

3rd Megan Swann – East Norfolk Sixth Form College

Highly Commended

Natasha Binns – Hall Cross Academy

Honesty Shaw-Young – Royal Grammar School Worcester

Hannah Thomsett – Kimberley College

Hannah Dye – Norwich High School for Girls

Deryn James Newell – Ysgol Dinas Bran

Tia Bunn – Hall Cross Academy 



 

SPONSOR



Cookies help us deliver our services. By continuing to browse this website, you agree to our use of cookies. OK